Kilkenny County Team Fixtures
Kilkenny County Team Results
Top Oil Post Primary Fixtures
Covid-19 Response

Press Release Thursday March 19th 
A chairde,

Due to the COVID-19 Pandemic, Kilkenny County Board has decided to suspend all club activity at Adult and Juvenile level for the foreseeable future. This includes the two rounds of the hurling League/Championship which were scheduled for the weekends of the 4th/5th April and the 18/19th April.

This will mean a possible restructuring of the hurling League/Championship formats when activity resumes. Both the County Board and Management meetings scheduled for April are also postponed.

Again, all Club Officials, Team Managers and Players are reminded that it is essential that they adhere to HSE guidelines in relation to the COVID-19 Pandemic.
Thank you all for your cooperation to date and hope you keep well at this difficult time. 

Le meas
Conchúr Denieffe Rúnaí Choiste Cill Chainnigh

Fixtures
Wednesday 6th Sep 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 1 4 00 PM Coon Muckalee NS Coon Muckalee NS --- --- Castlecomer BNS Kevin Cummins
Rd 1 4 00 PM Urlingford NS Urlingford NS --- --- Lisdowney NS Dermot Dunphy
Rd 1 4 00 PM Conahy NS Conahy NS 0-0 5-9 Clogh Mooneenroe NS John Dermody
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 1 4 00 PM Kilmanagh NS Kilmanagh NS 2-8 1-4 Clara NS Robert Byrne
Rd 1 4 00 PM St. Canice`s NS St. Canice`s NS 3-8 2-4 Gaelscoil Osraí Martin Hanrick
Rd 1 4 00 PM St. John`s Senior NS` Kilkenny St. John`s NS 0-2 1-3 Gowran NS John Cooney
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 1 4 00 PM Glenmore NS Glenmore/Ballyfacey NS 4-3 1-1 Mooncoin Schools Liam Grant
Rd 1 4 00 PM The Rower Mixed NS` Inistioge Rower Inistioge NS 5-3 0-3 Kilmacow BNS Aoife Lyng
Rd 1 4 00 PM Graigue/skeough Graigue / Skeough --- --- Tullogher Rosbercon NS Jennifer Barron
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 1 4 00 PM Mullinavat NS Mullinavat NS 0-4 3-2 Scoil Phádraig Ballyhale Tom O Brien
Rd 1 4 00 PM Carrickshock NS Carrickshock NS 0-4 3-9 Danesfort NS Tomas Duggan
Rd 1 4 00 PM Dunnamaggin NS Dunnamaggin NS 3-5 1-2 Scoil McCauley Rice NS Tom Hickey

Wednesday 13th Sep 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 2 4 00 PM Castlecomer BNS Castlecomer BNS 4-3 1-1 Conahy NS Joe Meagher
Rd 2 4 00 PM Clogh Mooneenroe NS Clogh Mooneenroe NS 3-9 1-4 Urlingford NS Philip Lonergan
Rd 2 4 00 PM Lisdowney NS Lisdowney NS 1-2 4-5 Coon Muckalee NS Pat Robinson
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 2 4 00 PM Clara NS Clara NS --- --- St. John`s NS Tom Weadick
Rd 2 4 00 PM Gowran NS Gowran NS 5-4 3-2 St. Canice`s NS Laureena Murphy
Rd 2 4 00 PM Gaelscoil Osra, Loch Bu Gaelscoil Osraí 1-0 5-5 Kilmanagh NS Niocl s O Cearbhaill
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 2 4 00 PM Kilmacow BNS Kilmacow BNS 1-0 2-6 Graigue / Skeough Joanne Quinn
Rd 2 4 00 PM Tullogher Rosbercon NS Tullogher Rosbercon NS 3-5 1-2 Glenmore/Ballyfacey NS Bill Cassin
Rd 2 4 00 PM Mooncoin BNS Mooncoin Schools 1-3 2-3 Piltown NS Niall Tennyson
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 2 4 00 PM Ballyhale NS Scoil Phádraig Ballyhale 2-3 5-6 Dunnamaggin NS Tomas O Dowd
Rd 2 4 00 PM Scoil McCauley Rice NS Scoil McCauley Rice NS 2-9 2-5 Carrickshock NS Mark Kelly
Rd 2 4 00 PM Danesfort NS Danesfort NS 3-4 0-3 Mullinavat NS Jim Fennelly

Wednesday 20th Sep 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 3 4 00 PM Urlingford NS Urlingford NS 0-0 0-0 Conahy NS Dermot Dunphy
Rd 3 4 00 PM Clogh Mooneenroe NS Clogh Mooneenroe NS 0-3 4-6 Coon Muckalee NS Philip Lonergan
Rd 3 4 00 PM Lisdowney NS Lisdowney NS 1-2 2-7 Castlecomer BNS Pat Robinson
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 3 4 00 PM St. Canice`s NS St. Canice`s NS U13 B 3-2 1-4 St. John`s NS Martin Hanrick
Rd 3 4 00 PM Gowran NS Gowran NS 1-0 2-8 Kilmanagh NS Laureena Murphy
Rd 3 4 00 PM Gaelscoil Osra, Loch Bu Gaelscoil Osraí 0-0 0-0 Clara NS Niocl s O Cearbhaill
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 3 4 00 PM Glenmore NS Glenmore/Ballyfacey NS 0-0 0-0 Kilmacow BNS Liam Grant
Rd 3 4 00 PM Piltown NS Piltown NS 0-0 0-0 Tullogher Rosbercon NS Mark Connolly
Rd 3 4 00 PM Graigue/skeough Graigue / Skeough 0-0 0-0 Rower Inistioge NS Jennifer Barron
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 3 4 00 PM Carrickshock NS Carrickshock NS 0-6 5-6 Dunnamaggin NS Tomas Duggan
Rd 3 4 00 PM Scoil McCauley Rice NS Scoil McCauley Rice NS 1-0 3-2 Mullinavat NS Mark Kelly
Rd 3 4 00 PM Danesfort NS Danesfort NS 0-0 0-0 Scoil Phádraig Ballyhale Jim Fennelly

Wednesday 4th Oct 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 4 4 00 PM Castlecomer BNS Castlecomer BNS 7-7 2-10 Clogh Mooneenroe NS Joe Meagher
Rd 4 4 00 PM Coon Muckalee NS Coon Muckalee NS 3-3 1-2 Urlingford NS Kevin Cummins
Rd 4 4 00 PM Conahy NS Conahy NS 2-5 5-8 Lisdowney NS John Dermody
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 4 4 00 PM Clara NS Clara NS 2-7 1-1 Gowran NS Richard Mulrooney
Rd 4 4 00 PM Kilmanagh NS Kilmanagh NS --- --- St. Canice`s NS John Dermody
Rd 4 4 00 PM St. John`s Senior NS` Kilkenny St. John`s NS --- --- Gaelscoil Osraí John Cooney
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 4 4 00 PM Kilmacow BNS Kilmacow BNS 3-1 3-4 Piltown NS Joanne Quinn
Rd 4 4 00 PM The Rower Mixed NS` Inistioge Rower Inistioge NS 4-4 0-4 Glenmore/Ballyfacey NS Aoife Lyng
Rd 4 4 00 PM Tullogher Rosbercon NS Tullogher Rosbercon NS 1-3 0-2 Mooncoin Schools Bill Cassin
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 4 4 00 PM Ballyhale NS Scoil Phádraig Ballyhale 1-3 4-4 Scoil McCauley Rice NS Tomas O Dowd
Rd 4 4 00 PM Mullinavat NS Mullinavat NS 3-2 1-2 Carrickshock NS Tom O Brien
Rd 4 4 00 PM Dunnamaggin NS Dunnamaggin NS 7-9 4-3 Danesfort NS Tom Hickey

Wednesday 11th Oct 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 5 4 00 PM Clogh Mooneenroe NS Clogh Mooneenroe NS --- --- Lisdowney NS Philip Lonergan
Rd 5 4 00 PM Urlingford NS Urlingford NS 0-0 4-3 Castlecomer BNS Dermot Dunphy
Rd 5 4 00 PM Conahy NS Conahy NS --- --- Coon Muckalee NS John Dermody
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 5 4 00 PM Gowran NS Gowran NS 4-3 0-4 Gaelscoil Osraí Laureena Murphy
Rd 5 4 00 PM St. Canice`s NS St. Canice`s NS 0-3 4-7 Clara NS Martin Hanrick
Rd 5 4 00 PM St. John`s Senior NS` Kilkenny St. John`s NS --- --- Kilmanagh NS John Cooney
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 5 4 00 PM Glenmore NS Glenmore/Ballyfacey NS 3-4 3-4 Graigue / Skeough Liam Grant
Rd 5 4 00 PM Piltown NS Piltown NS --- --- Rower Inistioge NS Mark Connolly
Rd 5 4 00 PM Mooncoin BNS Mooncoin Schools 0-4 2-3 Kilmacow BNS Niall Tennyson
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 2
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 5 4 00 PM Scoil McCauley Rice NS Scoil McCauley Rice NS --- --- Danesfort NS Mark Kelly
Rd 5 4 00 PM Carrickshock NS Carrickshock NS 0-2 2-7 Scoil Phádraig Ballyhale Tomas Duggan
Rd 5 4 00 PM Dunnamaggin NS Dunnamaggin NS 3-4 1-2 Mullinavat NS Tom Hickey

Wednesday 18th Oct 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
R 6 4 00 PM Kilmacow BNS Kilmacow BNS 1-3 3-3 Tullogher Rosbercon NS Joanne Quinn
R 6 4 00 PM The Rower Mixed NS` Inistioge Rower Inistioge NS 1-4 1-1 Mooncoin Schools Aoife Lyng
R 6 4 00 PM Graigue/skeough Graigue / Skeough --- --- Piltown NS Jennifer Barron

Wednesday 25th Oct 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
Rd 7 4 00 PM Piltown NS Piltown NS 3-6 2-3 Glenmore/Ballyfacey NS Mark Connolly
Rd 7 4 00 PM Tullogher Rosbercon NS Tullogher Rosbercon NS 3-2 1-2 Rower Inistioge NS Bill Cassin
Rd 7 4 00 PM Mooncoin BNS Mooncoin Schools 0-3 2-3 Graigue / Skeough Niall Tennyson

Thursday 9th Nov 2017
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League North
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
S/Final TBC TBC Coon Muckalee NS --- --- Clara NS TBC
S/Final 3 15 PM Páirc Lachtain Castlecomer BNS --- --- Kilmanagh NS TBC
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
S/Final 2 45 PM Hugginstown Piltown NS 4-5 1-10 Dunnamaggin NS Sean Brennan
S/Final 3 15 PM Thomastown Tullogher Rosbercon NS --- --- Danesfort NS TBC

TBC
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B Football League South Group 1
Round Time Venue Team 1 Score Score Team 2 Referee Notes Report
R 6 TBC Glenmore/Ballyfacey NS --- --- BYE TBC
Rd 1 TBC Piltown NS --- --- BYE TBC
Rd 2 TBC Rower Inistioge NS --- --- BYE TBC
Rd 3 TBC Mooncoin Schools --- --- BYE TBC
Rd 4 TBC Graigue / Skeough --- --- BYE TBC
Rd 5 TBC Tullogher Rosbercon NS --- --- BYE TBC
Rd 7 TBC Kilmacow BNS --- --- BYE TBC

 
Developed by CookFuture.com
©2006—2020 Kilkenny GAA
You are 
136632424
 visitor. Thank you!